Jako první si v tomto článku řekneme, jak vlastně MySQL funguje a co to vlastně je. MySQL je ve své podstatě databázový server, který se od ostatních typů SQL serverů trochu liší. Obsahuje tři základní vrstvy, ve kterých se rozlišuje, co všechno MySQL zpracovává.

Nejsvrchnější vrstva obsahuje služby obsluhující většinu potřebných nástrojů klient/server, které jsou založeny na síti. Ve druhé vrstvě se nachází valná část mozku MySQL a ve třetí vrstvě úložné enginy, které mají na starosti ukládání a získávání všech dat.

Jak ale začít s tímto databázovým systémem pracovat? To si ukážeme v tomto článku!

Jako první si musíme zprovoznit systém phpMyAdmin, což je nástroj napsaný v jazyce PHP umožňující jednoduchou správu obsahu databáze MySQL prostřednictvím webového rozhraní.

Jak na to? Buď si můžeme stáhnout jednoduchý balíček, který nám celé prostředí nastaví automaticky XAMPP, WAMP, atd. a přistupujeme k phpMyAdmin pomocí localhost. Nebo si zaplatíme webhosting na doméně s podporou PHP a budeme mít přihlášení do phpMyAdmin v ceně této služby.

Instalaci Xampp si v tuto chvíli nebudeme detailněji vysvětlovat, jelikož je to na celý samostatný článek nebo tutoriál. Pokračujme tedy jako že už máme toto prostředí nastavené a přihlašujeme se přímo do administrace phpmyAdmin.

Po zaplacení webhostingových služeb, vám přihlašovací údaje pro celkovou správu databáze přijdou automaticky a systém hlavní databázi připraví sám. Po zadání loginu a hesla se přihlásíte do prostředí phpMyadmin.

V tuto chvíli máme základní databázi vytvořenou a můžeme si jí zobrazit v záložce SQL příkazem:

SHOW DATABASES

Nyní máme vypsaný celkový výpis naší základní databáze a můžeme si konečně zkusit vytvořit základní tabulku a přidat si do ní nějaké hodnoty. Přejdeme opět na záložku SQL a dalším příkazem CREATE TABLE si vytvoříme první tabulku.

Zadáme tedy hodnotu CREATE TABLE následuje název databáze a názvy sloupců, základní syntaxe vypadá takto:

CREATE TABLE název_databáze (

sloupec1 datatype,
sloupec2 datatype,
sloupec3 datatype,
……
columnN datatype,
PRIMARY KEY ( jeden nebo dva sloupce )
);

Pokud tento kód chceme uvést do reality můžeme se inspirovat tabulkou zadání základních informací o uživateli nebo objednávkovém formuláři. Syntaxe by tedy vypadala přibližně asi nějak takto :

CREATE TABLE uzivatel (
uzivatel_id INT,
jmeno VARCHAR(60) NOT NULL,
prijmeni VARCHAR(60) NOT NULL,
datum_narozeni DATE NOT NULL,
PRIMARY KEY (uzivatel_id)
);

Po zadání syntaxe do pole pro vytvoření dotazů, stiskneme tlačítko proveď a syntaxe nám vytvoří naši první tabulku :

 

Nyní máme tabulku vytvořenou a můžeme si vyzkoušet tabulku naplnit daty a rozebrat si přesněji datové typy.

To si ale ukážeme až v dalším článku.

Share This